Незаконна забудова. Перший етап (11.06.2010)

На земельній ділянці площею 0,4093 га, яка розміщена в с.Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. і перебуває в приватній власності гр. Щур Орисі Іванівни (далі – Ділянка), 27.05-09.06.2010 р. гр. Щур Михайло Пилипович інтенсивними темпами здійснює земляні та будівельні роботи без дозволу на їх проведення. Діяльність гр. Щура М.П. є незаконною, що підтверджується наступними фактами.

Вказана Ділянка входить до території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», що підтверджується науково-проектною документацією «Коригування меж території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток культурної спадщини в районі с. Урич Сколівського району Львівської області», розробленою Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень та затвердженою наказом Міністерства культури і туризму України № 90/0/16-10 від 26.02.2010 р. «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» (додаток 1). Відповідно до режимів використання території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», у її межах заборонені будівельні та земляні роботи, не пов’язані з дослідженням та експлуатацією пам’ятки.

Управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації повідомило про вищезгаданий наказ Міністерства культури і туризму України голів Підгородецької сільської ради та Сколівської райдержадміністрації листами № 2/1710 та 2/1711 від 16.04.2010 р. відповідно (додатки 2 і 3).

Більше того, Державний історико-культурний заповідник «Тустань»  повідомляв Сколівську райдержадміністрацію, Підгородецьку сільську раду та Сколівську районну раду листами від 19.09.2007 р. відповідно №№ 41, 42 та 43 (додатки  4 – 6) про існування пам’ятки археології національного значення, створення на її базі Заповідника і здійснення науково-дослідних та проектних робіт над охоронними зонами, а також просив залучати Заповідник до рішень у межах впливу пам’ятки. Окрім того, управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації листом № 1/974 від 11.03.2008 р. зверталося до голови Сколівської райдержадміністрації з проханням призупинити роботи з оформлення земельних ділянок у межах Заповідника на території Підгородецької сільської ради у зв’язку з проведенням робіт з інвентаризації його земельної ділянки (додаток 7). Також вищезгадане управління листами № 1/975, 1/976 та 1/977 від 11.03.2008 р. повідомляло голову Підгородецької сільської ради, начальника Сколівського відділу ЛРФ «ДП» ЦДЗК та управління земельних ресурсів у Сколівському районі про проведення інвентаризації земельної ділянки Заповідника на території Підгородецької сільської ради (додатки 8 – 9). Управління охорони культурної спадщини листом № 1/1437 від 16.03.2009 р. додатково повідомляло голову Підгородецької сільської ради про ведення робіт з інвентаризації земельної ділянки Заповідника та просило призупинити оформлення земельних ділянок у його межах на території Підгородецької сільської ради (додаток 10). Державна служба з питань національної культурної спадщини листом № 22-1806/21 від 15.06.2009 р. інформувала голів Львівської облдержадміністрації, Сколівської райдержадміністрації та Підгородецької сільської ради про ведення науково-проектних робіт щодо визначення меж території та зон охорони Державного історико-культурного заповідника «Тустань», до складу якого входить пам’ятка археології національного значення «Городище літописного міста Тустань» у с. Урич Сколівського району Львівської області, а також просила призупинити на цей період землевідведення та погодження проектів забудови в зоні впливу пам’ятки (додаток 11).

Незважаючи на вищезазначене, нам стало відомо, що з метою будівництва готельно-ресторанного комплексу у 2009 році гр. Щур О.І. змінено цільове призначення земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Для з’ясування законності зміни цільового призначення було скеровано депутатське звернення начальникові відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації, головному архітекторові Сколівського району з проханням надати копії висновків щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,4093 га, яка розміщена в с.Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл., з ведення особистого селянського господарства у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також копію містобудівного обгрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл., виданого гр. Щур Орисі Іванівні, з відповідними висновками служб.

Відділ регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації надіслав відповідь листом № 149 від 12.05.2010 р. (додаток 12) з копіями висновків щодо погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення Ділянки та копією містобудівного обгрунтування. Висновків щодо погодження містобудівного обгрунтування, передбаченого законом, та проведення його експертиз у встановленому законом порядку відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації не надіслано.

Отож, з цього випливає, що такі висновки про погодження містобудівного обгрунтування відсутні, а ті документи, що надані, мають ряд порушень.

Зокрема, довідка-характеристика земельної ділянки (додаток 13), затверджена сільським головою с. Підгородці, вказує недостовірні дані. Так, насправді вищезгадана ділянка розміщена на відстані не 1000 м від пам’ятки культури, як вказано в довідці, а лише 160 м; відстань ділянки до річки становить не 200 м, як вказано, а лише 15 м. Слід наголосити, що в довідці відсутня інформація про відстань до заповідних об’єктів, хоча голова Підгородецької сільської ради мав інформацію про існування заповідних об’єктів (пам’ятки), що підтверджується листами, які згадані вище (додатки 2, 5, 8, 10 та 11), та назвою вказаного у затвердженій ним довідці урочища «Біля каміння».

Також слід зазначити, що в протоколі погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво щодо зміни цільового призначення від 03.02.2009 р. (додаток 14) відстань ділянки до річки вказано неправильно, а саме 200 м, а не 15 м.

Слід наголосити, що надане містобудівне обгрунтування (додаток 15) не містить жодних висновків про погодження містобудівного обгрунтування  службами згідно законодаства. Більше того, схема генплану не містить погоджень управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації та управління держкомзему у Сколівському районі, що підтверджується його висновком № 124 від 09.06.2009 р. (додаток 16). Також схема генплану погоджена держекоінспектором Сколівського району, а не Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області.

Також було скеровано депутатське звернення начальникові Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області з проханням надати копію висновку експертизи містобудівного обгрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл. гр. Щур Орисі Іванівни та копії матеріалів служб, на підставі яких був наданий висновок. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області листом № 11-2329 від 12.05.2010 р. (додаток 17) повідомило, що містобудівне обгрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського району (замовник Щур О.І.) в держуправління на погодження не подавалось, а також інші погоджувальні матеріали щодо даної ділянки держуправлінням не видавались. Хоча, згідно із ст. 14 Закону України «Про екологічну експертизу», має бути проведена екологічна експертиза вказаного містобудівного обґрунтування щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.

У самому містобудівному обгрунтуванні (додаток 15) є невідповідність, а саме: п. 5 розділу І передбачає будівництво двоповерхової споруди з мансардою. Натомість розділ ІІ вимагає граничнодопустиму поверховість – 1 поверх. Пункт 7 передбачає, що ділянка розміщена поза межами охоронних зон, хоча з 2007 р. і Підгородецька сільська рада, і Сколівська районна рада, і Сколівська райдержадміністрація були попереджені про науково-дослідні та проектні роботи із встановлення охоронних зон (додатки 2 – 11). Також у п. 8 неправильно вказана водоохоронна зона річки, а саме 25 м замість 15 м реальних.

Більше того, було подано депутатське звернення до Підгородецької сільської ради з проханням надати копію рішення Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 0,4093 га, яка розміщена в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. і перебуває у приватній власності гр. Щур Орисі Іванівни, з ведення особистого селянського господарства у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; копії проекту землеустрою та містобудівного обгрунтування з відповідними висновками служб, на підставі яких було прийнято рішення Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 0,4093 га, яка розміщена в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. і перебуває у приватній власності гр. Щур Орисі Іванівни; копію рішення Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. про затвердження містобудівного обгрунтування про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 0,4093 га, яка розміщена в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. і перебуває у приватній власності гр. Щур Орисі Іванівни.

Станом на сьогодні жодної відповіді не отримано, хоча, згідно із ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», голова Підгородецької сільської ради зобов’язаний надати відповідь в десятиденний строк.

З вищенаведеного випливає, що Підгородецька сільська рада без належних на це підстав (незаконно) рішенням № 12 від 27.03.2009 р. (додаток 18) затвердила вищезгадане містобудівне обгрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл. гр. Щур Орисі Іванівни та надала дозвіл на розроблення проекту відведення щодо зміни цільового призначення з ведення особистого селянського господарства під будівництво житлового будинку в с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл. площею 0,4093 га гр. Щур Орисі Іванівні.

Отож, зміна цільового призначення земельної ділянки є незаконною, а земляні та будівельні роботи проводяться всупереч чинному законодавству.

Нам стало відомо про існування дозволу на виконання будівельних робіт від 30 грудня 2009 року № 24/72-09 виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області за підписом першого заступника начальника інспекції В.Миськіва, проектна документація на виконання будівельних робіт затверджена замовником ЩурО.І. 29.12.09.2009 р. та погоджена керівником відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації 2812.2009 р. № 1310 (додаток 23).  Переконані, що процедура розгляду подібних документів є більш тривалою у часі ніж проміжок у  2 дні, через який дані документи були видані. Однак по суті, видаючи вказаний висновок керівник відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації не міг не володіти питанням, що містобудівне обґрунтування є основою для зміни цільового призначення а також для розробки і затвердження проектної документації на виконання самих будівельних робіт. Вбачається також., що і інспекція з державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області також була зобов’язана при видачі дозволу на будівництво переконатися у законності низки документів, які є основою проектної документації , і в першу чергу – містобудівному обґрунтуванню.

Окрім того, управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації розпорядженням № 1-Д від 27.05.2010 р. «Про забезпечення заходів щодо охорони об’єктів культурної спадщини» (додаток 19) зобов’язало гр. Щур М.П., який проводив земляні роботи, припинити їх, а також подати проектну документацію в управління на розгляд та погодження. Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», приписи органів охорони культурної спадщини є обов’язкові до виконання. Незважаючи на це, гр. Щур  М.П. у грубій формі відмовився ознайомитися з розпорядженням, після чого воно було надіслане порушникові поштою.

Також управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації 07.06.2010 р. склало протокол про адміністративне порушення гр. Щура М.П. (додаток 20) та надіслало його листом голові Сколівської райдержадміністрації (додаток 21).

Депутат Львівської обласної ради п. О. Ганущин надіслав депутатське звернення № 62 від 08.06.2010 р. (додаток 22) прокуророві Сколівського району з проханням здійснити перевірку законності зміни цільового призначення ділянки, а також касувати незаконні рішення Підгородецької сільської ради про затвердження містобудівного обгрунтування та проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення ділянки.

Незважаючи на вищезгадане, гр. Щур М.П. інтенсивно продовжує здійснювати на ділянці будівельно-земляні роботи.

Додатки:

 1. Копія наказу Міністерства культури і туризму України № 90/0/16-10 від 26.02.2010 р. «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».
 2. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 2/1710 від 16.04.2010 р.
 3. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 2/1711 від 16.04.2010 р.
 4. Копія листа Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Сколівській райдержадміністрації № 41 від 19.09.2007 р.
 5. Копія листа Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Підгородецькій сільській раді № 42 від 19.09.2007 р.
 6. Копія листа Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Сколівській районній раді № 43 від 19.09.2007 р.
 7. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 1/974 від 11.03.2008 р. голові Сколівської райдержадміністрації.
 8. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 1/975 від 11.03.2008 р. голові Підгородецької сільської ради.
 9. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 1/976 від 11.03.2008 р. начальникові Сколівського відділу ЛРФ «ДП» ЦДЗК.
 10. Копія листа управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 1/1437 від 16.03.2009 р. голові Підгородецької сільради.
 11. Копія листа Державної служби з питань національної культурної спадщини № 22-1806/21 від 15.06.2009 р.
 12. Копія листа відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сколівської районної державної адміністрації № 149 від 12.05.2010 р.
 13. Копія довідки-характеристики земельної ділянки.
 14. Копія протоколу погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво по зміні цільового призначення з ведення особистого селянського господарства Щур Орисі Іванівні від 03.02.2009 р.
 15. Копія містобудівного обгрунтування під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського р-ну Львівської обл. (замовник Щур О. І.).
 16. Копія висновку управління держкомзему у Сколівському районі № 124 від 09.06.2009 р.
 17. Копія листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області № 11-2329 від 12.05.2010 р.
 18. Копія рішення Підгородецької сільської ради № 12 від 27.03.2009 р.
 19. Копія розпорядження управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації № 1-Д від 27.05.2010 р. «Про забезпечення заходів щодо охорони об’єктів культурної спадщини».
 20. Копія протоколу про адміністративне порушення ЛВ № 000005 від 07.06.2010 р.
 21. Лист управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації голові Сколівської райдержадміністрації.
 22. Копія звернення депутата Львівської обласної ради № 62 від 08.06.2010 р.
 23. Копія дозволу на виконання будівельних робіт від 30 грудня 2009 року № 24/72-09