Дзвоном мечів та ритмами давньої музики відгримів цими вихідними, 2-4 серпня, фестиваль “Ту Стань! – 2013”, що відбувався у селі Урич Сколівського району Львівської області.
Цього року фестиваль “Ту Стань!” та чарівна атмосфера давнього карпатського заповідника привабили до себе більше семи тисяч відвідувачів із цілої України та з-за кордону.
Василь Рожко: „Загалом, все, що ми запланували, вдалося. Така підготовка – це для нас постійний процес. Вежу ми будемо завершувати ще після фестивалю, збудуємо невеличке містечко на галявині. З кожним роком ми набуваємо все більше і більше інструментів, якими можемо і далі наповнювати фестиваль, користуватися ними, декорувати територію Тустані, використовувати у програмі”.
Олексій, гість фестивалю з Москви, поділився своїми враженнями від фестивальної атмофери: „Дізнався в інтернеті про середньовічний фестиваль “Ту Стань”, вирішив приїхати із сім’єю адже мене дуже цікавить ця тема. Одночасно відвідав і Львів, атмосфера цього міста дуже вдало доповнилася тим, що побачив у Тустані. Я в захваті та хочу повернутися ще”.
На вході на територію заповідника всіх запрошували безкоштовно відвідати Музей історії Тустані – тут можна було побачити зброю, якою билися в Тустані, частини дерев’яних стін та даху фортеці на скелях, реконструйовану гридницю тустанського воєводи та інші цікаві артефакти.
Насичена фестивальна програма була розрахована на відвідувачів різного віку та зацікавлень. Однією з найбільш популярних локацій стали тенти литовських реконструкторів – вони відтворювали давні ремесла за технологією раннього середньовіччя. Литовський коваль Максамус Міцкевічус розповідає про специфіку своєї діяльності на фестивалі: “Головний акцент – ми намагаємось показати як все відбувалося насправді. Ми працюємо, показуємо і пояснюємо. Наш клуб найбільший в Прибалтиці, можливо і в східній Європі. Нас більше 60-ти, усі ремісники – від кам’яного віку і до середньовіччя. Більшість із нас – професійні археологи, працівники музеїв, я є вчителем історії в школі – тому підхід до справи у нас дуже серйозний.”
Окремо відбувалася серія тематичних майстер-класів та конкурсів для дітей – тож поки наймолодші розважалися, дорослі спілкувалися із реконструкторами історії, вивчали древні танці та приміряли на себе справжні обладунки воїнів.
Традиційний подіум на фестивальній галявині, який замінив сучасну сцену, був місцем для виступу скоморох та музичних колективів, танцювальних майстеркласів та історичних боїв у форматі 1х1. У суботу ввечері тут виступив львівський гурт Йорий Клоц, що грає рідкісні народні співанки у власній інтерпретації та білоруський гурт “Ірдорат”.
Цього року організатори подарували змогу всім чоловікам, охочим до екстремальних відчуттів, взяти участь у середньовічних боях у категорії 1х1. Також із добровольців серед глядачів було створено справжній полк із тридцяти воїнів, який брав участь у штурмі тустанської фортеці. Додамо, що вперше за вісім років проведення фестивалю Ту Стань! глядачі отримали змогу безпосередньо на собі перевірити всю яскравість та емоції середньовічного бою.
У вечірньому штурмі фортеці, який став апогеєм фестивалю Ту Стань, взяло участь 80 воїнів-реконструкторів, 50 з них – професійні реконструктори та, як зазначалось вище, 30 глядачів, що пройшли попереднє тренування. У штурмі фортеці, окрім мечів та сокир, використовувалась факели, катапульта, таран, вогняні стріли.
“Ту Стань!” завершило справжнє середньовічне весілля – організатора історичної частини фестивалю Яреми Іванціва та його коханої Марічки Іванців (Скоп). У новозбудованому форті для гостей накрили столи, а молодята були вбрані у середньовічну святкову одіж. Всіх гостей фестивалю скоморохи частували солодащами.
Організатори висловлюють особливу подяку голові Львівської обласної державної адміністрації Віктору Вікторовичу Шемчуку, який допоміг провести цьогорічний фестиваль на високому рівні.
Фестивальне дійство організували Державний історико-культурний заповідник “Тустань”, ЛОГО “Тустань”, ЛОГО “ВІД “Чорна Галич”, ОУМ “Спадщина”.
Співорганізатори: Львівська обласна рада та Львівська обласна державна адміністрація, Департамент з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА, Сколівська районна рада та Сколівська райдержадміністрація, Підгородецька сільська рада, Національний природний парк “Сколівські Бескиди”, громада с. Урич.
Захід відбувався за підтримки Віталія Дем’янюка та Клубу “Коло”, Андрія Парубія та компанії “Менс”.
Інформаційні партнери: агентство “LUFA”, інтернет портал “Afishalviv.net”, інформаційне агентство “Zaxid.net”, сайт “Молодь” (molod.te.ua), ТРК “Вежа”, журнал “LvivToday”, інтернет портал “Відпочинок у Львові” (v.lviv.ua), Інтернет-газета “Доба”, радіо “Львівська хвиля”, Львівське телебачення, щоденна інтернет газета “Вголос”, сайт “AutoTravel.ua”, газета “Ратуша”, інформаційний ресурс Львова “От-От”, туристична фірма “Час на мандри”, туристичний ресурс “Стежками України”.
Більше фото з Фестивалю можна переглянути в Галереї сайту.
Фото з фестивалю: агентство LUFA
Відгуки про Фестиваль у ЗМІ:
ВВС Україна “Фестиваль “Ту Стань!”: відтворене Середньовіччя”
Фото із середньовіччя: фестиваль Ту Стань! 2013
Львівщина увосьме відгуляла фестиваль середньовічної культури «Ту Стань-2013» (ФОТО)
На Львівщині навчали слов’янських станців (ФОТО, ВІДЕО)
На фестивалі “Ту Стань” глядачі брали участь у штурмі фортеці
На «Тустані» ожив дух Середньовіччя: лицарські бої і штурм фортеці
Фестиваль “Ту Стань!”: меч для губернатора і картопля від голови обласної ТВК (фото)
Фотослужба агенства УНІАН: Фестиваль української середньовічної культури “Ту Стань! – 2013” на Львівщині
Лицарські поєдинки, середньовічні танці та штурм фортеці ‒ завершилась «Ту Стань! ‒ 2013» (ФОТО)
Назад у минуле: на Львівщині “відфестивалив” Тустань
На Сколівщині пройшов традиційний фестиваль «Ту Стань!-2013»
Фото із середньовіччя. Фестиваль Ту Стань! на Львівщині