“Пам’ятки Тустані”: підсумки міжнарожної наукової конференції

7-8 квітня відбулась III Міжнародна наукова конференція “Пам’ятки Тустані в контексті освоєння Карпат у доісторичну добу та в середньовіччі; проблеми їх збереження та використання”.

Організатори конференції ставили собі за мету об’єднати зусилля дослідників та практиків різних галузей науки довкола означеної теми. Відтак конференція мала шість різногалузевих секційних засідань:IMG_2327

  • Археологія;

  • Історія та краєзнавство;

  • Етнологія;

  • Використання скель та печер в доісторичну добу та у середньовіччі;

  • Пам’ятка, туризм і громада: моделі взаємодії;

  • Віртуальна культурна спадщина для досліджень, презентації та управління.

Вітальне слово з побажаннями плідної праці для учасників конференції надіслали Андрій Парубій, Перший заступник Голови Верховної Ради України та Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради.

Дві секції включали підсумкові круглі столи-обговорення. Так секцію Використання скель та печер в доісторичну добу та у середньовіччі закінчили круглим столом “Організація досліджень та збереження скельних пам’яток”. Професіонали, які досліджують скельні пам’ятки дискутували про важливість точного обліку, реєстрації та захисту скельних пам’яток, про необхідность майданчика для міжнародного обміну досвідом в цій сфері та доцільність реконструкції оборонної фортеці на Тустанських скелях.

IMG_2260

Також відбувся круглий стіл “Організація інформаційної системи для ефективного управління культурною спадщиною” в рамках секції Віртуальна культурна спадщина для досліджень, презентації та управління. Учасники обговорили існуючі українські та європейські новації і стандарти інформаційних технологій для використання у сфері культурної спадщини. Також вони домовились про періодичні зустрічі зацікавлених осіб для обговорення, обміну досвідом і праці над спільними проектами.

Ми приємно здивовані тим, що люди відкриті для створення спільних проектів. Саме круглий стіл це показав. Уже навіть домовились про перший спільний проект”, – розповіли Федір Бойцов та Яна Юхименко, учасники проекту Pixelated Realities.

Перший день конференції закінчився спільним круглим столом “Стратегії управління культурною спадщиною для розвитку суспільства”, де учасники, на основі власного практичного досвіду, а також міжнародних прикладів, обговорили документи,  які визначають розвиток заповідників і музеїв, принципи роботи з пам’ятками, щоб розвиток їх не руйнував, а також про залучення громади.

IMG_2963

Програма другого дня передбачала виїзне засідання. Тож 8 квітня учасники конференції відвідали культурний центр заповідника “Тустань” “Хата у Глубокім”, завітали у Музей історії Тустані, де послухали екскурсію та переглянули відео про перші дослідження Тустанських скель. Відвідали дерев’яну церкву св. Миколая початку XX ст. у с. Урич. А після цього відвідали саму територію “Тустані”, де випробували мобільний додаток доповненої реальності, послухали розповіді організаторів про найцікавіші знахідки на скелях, боротьбу за захист пам’ятки та обговорили різні наукові гіпотези стосовно подальших досліджень пам’ятки її музеєфікації та збереження.

IMG_3239Загалом участь у конференції взяло 110 учасників, серед яких науковці з Польщі, Болгарії та Російської Фередерації. Так, проф. Микола Овчаров, представник Болгарської Академії Наук, радник Міністра культури Болгарії підсумував: “Між Галицько-Волинським князівством і Болгарією в XIII ст. були особливі зв’язки. Найбільш відомий цар Болгарії того часу Іван Асен II знайшов тут прихисток на 10 років. Тож, між нашими країнами – є міцні зв’язки, над якими треба працювати. І не лише в сфері скельних пам’яток культури, а загалом. Все ж таки ми разом будемо в Європейському Союзі”.

Інший закордонний гість Конференції Олександр Мусін, доктор історичних наук, кандидат богослов’я підсумував подію так: “Спілкування, яке було на конференції  і нове розуміння Тустані зокрема – це дуже важливо. Це процес появи нової якості і кількості, який через деякий час змінить наше життя”.

Організатори дякують учасникам за нові ідеї, напрацювання та готовність до реалізації спільних проектів. Адже сьогодні інновації і прогрес можна знайти саме на перетинах різних галузей.

Уже скоро організатори приготують збірник наукових праць за результатами роботи конференції