16-17 вересня колектив Державного історико-культурного заповідника “Тустань” здійснив краєзнавчу подорож до міста Чернівці, Хотинської фортеці та Кам’янця-Подільського.
Місцем першої зупинки було давнє місто Чернівці, яке за архітектурою та своїм плануванням трішки нагадує Львів. Коротка екскурсія-прогулянка дозволила комусь – вперше познайомитись, а комусь – ще раз відкрити для себе неповторну атмосферу буковинського краю, подивитись на колишню резиденцію митрополитів, в будівлі якої зараз розміщений університет, і пройтись по головній та єдиній пішохідній вулиці міста – Ольги Кобилянської (в минулому – Панської).
Наступною зупинкою у нашій подорожі стало місто Хотин, в якому знаходиться одне із семи чудес України, за версією оргкомітету всеукраїнської однойменної акції. Працівники Державного історико-архітектурного заповідника провели нам ознайомчу екскурсію по території “Хотинської фортеці”, детально розповівши про історію фортеці, середньовічні фестивалі та кінозйомки, що регулярно відбуваються в околицях і у співпраці із заповідником. Особливим моментом прогулянки стала можливість зайти в середину замкової церкви, що знаходиться в середині фортеці. Збудований у поєднанні романського та готичного стилів, прямокутної форми храм колись був як християнською церквою, так і мусульманською мечеттю. Через своє складне і різнобічне історичне минуле церква, на даний момент, не має офіційного “опікуна” в особі певної релігійної громади.
Особливі враження ми отримали від проведеного часу у Кам’янці-Подільському: оскільки уся центральна частина міста разом із фортецею-замком знаходяться на території заповідника. Цей факт чітко вказує на те, що практично кожна будівля в центрі є музейним об’єктом, має свою історію, легенду чи навіть експозицію. А легенд ми почули багато – враховуючи історичне минуле міста, різних правителів, під владою яких перебувало місто, а також – особу нашого екскурсовода, який до того ж читав нам власні вірші-легенди.
Керівництво Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець” та його працівники радо зустріли нас на початку нашої прогулянки по місту, супроводжували під час екскурсій та на завершення розповіли про власну діяльність: основні напрямки роботи, досягнення, складнощі, які виникають в сучасних умовах боротьби із незаконним будівництвом та плани на майбутнє. Щиро дякуємо директору заповідника – Фенцур Василю Володимировичу – за гостинність та бажання поділитись власним досвідом.
Відволіктись від власних проектів та завдань, познайомитись із колегами-спеціалістами своєї галузі, дізнатись про інші методи вирішення проблем, актуальних для пам’ятко-охоронних установ – в рамках неформального досвіду та поєднуючи корисне із приємним – це перелік складових дієвого способу “ковтнути свіжого повітря” у професійній діяльності, з одної сторони, та покращити внутрішню комунікацію між співробітниками, з іншої.
Для ДІКЗ «Тустань» такі поїздки вже стали регулярною практикою та будуть організовуватись у майбутньому.
no images were found