Заповідник долучається до розкопок у Холмі

Під час першого етапу українсько-польського наукового проекту «Пошук, ідентифікація і наукове вивчення найстарішого храму Пресвятої Богородиці, побудованого у Холмі королем Данилом Галицьким» з використанням найсучаснішого георадара було віднайдено археологічний об’єкт ХІІІ століття – релікти фундаментів та стін кафедральної церкви Пресвятої Богородиці. В одній із крипт храму можуть бути останки короля Данила та двох його синів – Романа і Шварна.

Про це повідомили під час презентації результатів у Національному університеті «Львівська політехніка», інформує прес-служба університету.

Техніка спорудження собору відрізняється від тих, які застосовувалися у той час в інших містах Русі та Європи. Храм було збудовано за новими європейськими технологіями з використанням цегельної кладки і винятково міцного розчину. Перша згадка про цю церкву була у 1253 році. Її не раз згадували у літописах, але у ХVIII столітті стару кафедру розібали й сліди її загубилися.

У своєму виступі під час презентації керівник української групи експедиції, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Інституту архітектури професор Микола Бевз підкреслив унікальність і складність проведення археологічних досліджень на території Замкової гори у польському місті Холм, де розташований собор Різдва Пресвятої Богородиці. Розкопки треба було вести всередині діючого храму з ювелірною точністю у перервах, коли не було відправ.

До розкопок також долучився Андрій Котлярчук, працівник ДІКЗ “Тустань” та комендант табору-експедиції “Вирій”, серед завдань якого є відновлення українських сакральних об’єктів на території сучасної Польщі:

“Археологічні пам’ятки міста Холм – один із символів давньої української історії Закерзоння (українських етнічних земель на території сучасної Польщі). Приємно, що польська влада та наука почала сприяти дослідженню цих пам’яток. Роботи проводяться на високому рівні. Участь у експедиції приносить мені досвід і знання, які будуть в пригоді при роботі з пам’ятками Тустані. “

Джерело: zik.ua