Завершення проекту «Територія можливостей» в Тустані

Проект “Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом” був розроблений працівниками ДІКЗ “Тустань” як результат участі у семінарській програмі “ProMuseum: Розвиток ресурсної бази та модернізація музейної галузі України”. Основним завданням, яке перед собою ставили організатори проекту, є налагодження співпраці із мешканцями сіл Урич, Підгородці та Сопіт, заохочення їх займатись народними ремеслами та спільними із Заповідником зусиллями розвивати сільський туризм у регіоні. Впродовж чотирьох тижнів у межах проекту відбулось чотири лекції про сільський туризм, три зустрічі із митцями, п’ятнадцять днів навчальних майстер-класів з ткацтва, бондарства, соломоплетіння та гончарства, відкриття підсумкової виставки виробів учасників та дві навчальні поїздки.

Третій тиждень проекту розпочався із лекції: «Власна справа: Перші кроки в агротуризмі», у якій директор туристичного інтернет-каталогу Карпати.info – Ганна Сидоренко – розповіла про важливі моменти українського законодавства в галузі агротуризму. Учасники проекту отримали роздатковий матеріал із тезами лекції, щоб знати, як займатись сільським туризмом у правовому полі. Також під час лекції пані Ганна розповіла про рекламу, фінансові питання, розрахунок вартості проживання для туристів та планування бюджету садиби на рік.

У неділю, 23 березня, місцеві мешканці познайомились із останніми “гостями” проекту – сім’єю гончарів – Каганюк Дмитром та Мартинович Оксаною. Майстри народного мистецтва із села Соснівка, Львівської області, виготовляють різноманітні вироби з глини понад 25 років, вдало поєднуючи професійний досвід із творчим підходом до ремесла. Під час зустрічі пані Оксана розповіла про основні етапи роботи із глиною, традиційні та регіональні відмінності посуду у різних куточках України, а також про цікавинки з візиту до Литви, де вони з паном Дмитром брали участь у пленері. Гончарі привезли з собою велику кількість своїх творів – горняток, свищиків, глечиків і мисок, та, на завершення розмови, запросили всіх присутніх до себе в гості переглянути результати їх творчої праці.

Увесь наступний тиждень – із понеділка до п’ятниці – в Хаті у Глубокім в Уричі тривали насичені дні майстер-класів. Учасники під керівництвом майстрів спробували зробити все – від невеличких дитячих пташок-свищиків, до серйозних та фігуристих глечиків для молока. Особливо захопленими були діти, проте дорослі від них не відставали – вимазані глиною з ніг до голови, але з повними радості очима. Залишилось тільки дочекатись підсихання та випалу у муфельній печі, що заплановано зробити після закриття підсумкової виставки.

Після завершення трьох тижнів творчих майстер-класів у “Хаті у Глубокім” відкрилася підсумкова виставка виробів учасників проекту. В загальному підсумку участь у майстер-класах взяло близько 70-ти місцевих мешканців, враховуючи дві групи школярів із села Підгородці. В експозиції представлено твори 22-ох учасників проекту: зіткані на верстаті чоловічі та жіночі пояси, дерев’яні цебрики, пташки із соломи та цілий асортимент гончарних виробів, які навіть не помістились на одному столі та поличках.

Варто зазначити, що у серед бондарних виробів представлена 40-літрова бочка для соління огірків, яка була виготовлена вже після завершення майстер-класів мешканцем села Урич – Володимиром Шведом – самостійно. Серед експонатів також представлені твори самих майстрів: Владислави Швець (ткацтво), Миколи Огородника (соломоплетіння та бондарство), Оксани Мартинович та Дмитра Каганюка (гончарство). Під час відкриття керівник проекту Тетяна Бей розповіла про дві заплановані поїздки: до Львівської національної академії мистецтв та успішних прикладів сільського туризму на Гуцульщині, заплановані для учасників майстер-класів та слухачів лекцій про агротуризм.

У першій поїздці взяли участь місцеві мешканці, які зацікавились народними ремеслами та виявили бажання продовжити подібну практику в майбутньому. Під час візиту-знайомства до Львівської національної академії мистецтв учасники відвідали майстерню гончарів, цех із муфельними печами для випалювання кераміки та довідались, як митці працюють в техніці художнього скла. Доцент кафедри художнього текстилю Зіновія Шульга розповіла про історію заснування академії, про традиції українського ткацтва та показала навчальну аудиторію із ткацькими верстатами і роботами студентів. Декілька учасників вже зголосилися на факультативне навчання у викладачів ЛНАМ, яке вони можуть пройти безкоштовно впродовж року у кількості 10 занять.

Після відвідин академії у програмі подорожі була прогулянка по Львову, візит до кількох мистецьких галерей та екскурсія до комплексу агросадиб “Калиновий рай” у селі Вовків, Львівської області. Керівник громадської організації Наталія Смоляна показала учасникам подорожі музей-садибу Устияновичів та переобладнане приміщення колишньої стодоли, яке зараз використовують для проведення різноманітних заходів в рамках проектів. За горнятком чаю вона поділилась їхнім досвідом проведення різноманітних майстер-класів, завершивши розповідь екскурсією до трьохсотлітнього храму, що розміщений поруч із комплексом.

Друга поїздка, тривалістю два дні, була присвячена успішним прикладам садиб сільського туризму на Гуцульщині. До участі запросили тих мешканців, які прослухали лекції із агротуризму під час проекту та виявили бажання відкрити власну агросадибу для прийому туристів. Маршрут мандрівки був обраний з огляду на найцікавіші об’єкти: с. Шешори – с. Прокурава – с. Космач – с. Яворів – с. Криворівня – смт. Верховина.

Першою садибою, куди завітали учасники поїздки, була “Стара хата” у селі Прокурава, Косівського району. Господар садиби – пан Мачей – розповів гостям, чому він вирішив зайнятись сільським туризмом, про особливості оформлення інтер’єру за традиціями місцевої культури та досвід прийому туристів із різних куточків світу. У Космачі група познайомилась із господарем справжньої гуцульської садиби, на території якої розташовано приватний музей вівчарства і кошара овець. Під час екскурсії пан Роман детально розповів про особливості вівчарської справи, як одного із традиційних занять для гуцулів, а також поділився власним досвідом спілкування із туристами, про особливості додаткових послуг для них.

У той же день учасники відвідали космацьку майстриню, що виготовляє сирні коники, та взяли участь у майстер-класі. Пані Олена розповіла про процес виготовлення коників – починаючи від ґлєґу та підготовки сирної маси і закінчуючи закріпленням форми у соровиці, солоній воді природного походження, джерела яких є у Космачі у кількох місцях. Приємною несподіванкою виявилось те, що господар хати – вправний майстер бондарства. Він погодився продати один із своїх інструментів, які в бондарному ремеслі справді “на вагу золота”, одному із учасників проекту – Ігору Біласу з села Урич, який ще під час проекту зацікавився бондарським ремеслом.

Наступною зупинкою було село Яворів у Косівському районі – осередок художніх промислів – ліжникарства та різьбярства. Пан Василь Лосюк, керівник Яворівського центру народного мистецтва “Гуцульська ґражда”, провів учасникам поїздки екскурсію по селі, познайомив із майстринями ліжникарства та показав найдавнішу гуцульську гражду, що збереглась у Яворові. Пані Ганнуся Копильчук розповіла про традиційне ремесло свого краю – ліжникарство, показала гостям спеціальний ткацький верстат, процес виготовлення та вже готові вироби із овечої шерсті. Також вона поділилась своїм, хоч і не великим, досвідом прийому гостей на базі власної садиби. На завершення екскурсії мешканці Яворова продемонстрували учасникам поїздки валило – водяний млин для кінцевої стадії обробки ліжників, яких в селі залишилося всього три.

Останньою зупинкою стало селище міського типу Верховина. Тут група відвідала туристичний інформаційний центр, засновник якого, Василь Кобилюк, працює безпосередньо як із туристами, так і з сільськими садибами. Він розповів про діяльність інформаційного центру та провів екскурсію по місцевих агросадибах. Одна з них особливо зацікавила учасників проекту, оскільки господарем садиби, збудованої у гуцульському стилі, є француз за національністю, який зберіг традиції та автентику цього регіону в інтер’єрі та архітектурі хати.

Завдяки співпраці із туристичним інтернет-каталогом Карпати.info, 5 березня відбулась лекція, присвячена підсумкам поїздки і питанням підготовки садиби до першого прийому туристів. Також заплановано ще дві додаткові лекції на більш практичні теми.

Дякуємо за підтримку партнерам, які долучились до реалізації проекту: МФ “Відродження”, МБФ “Україна 3000”, “Карпати.info”, Львівській національній академії мистецтв, ВГО “Бойківське етнологічне товариство”, Львівському інституту економіки і туризму, інтернет-порталу “Бойкосвіт” та ГО “Калиновий рай”.

Також висловлюємо подяку ПАТ “Платинум банк” за фінансову підтримку в організації проекту, зокрема двох навчальних навчальних подорожей.

Щиро дякуємо ГО “Український центр розвитку музейної справи” за можливість участі у семінарській програмі “Promuseum”, завдяки якій ми створили та реалізували проект «Територія можливостей».

Організатори: ДІКЗ “Тустань”, ЛОГО “Тустань”

* * *

Світлини з етапів проекту:

Детальна інформація про проект: tustan.ua.

Статтю підготувала: Ірина Білан