Атмосферу українського середньовіччя на “Ту Стані! – 2014” творили всі гуртом

Цими вихідними, 1-3 серпня, усіх подорожніх запрошували до невеликого карпатського села Урич – на Зустріч у Фортеці «Ту Стань! – 2014». Середньовічне містечко у підніжжі могутніх скель стало центром давніх традицій, української культури та історії.

Офіційне відкриття Зустрічі за традицією розпочалось із параду-презентації клубів історичної реконструкції та спільної молитви. Біля джерела і каплички діяла духовна територія – отець диякон впродовж дня проводив духовні бесіди та разом із учасниками молився за мир в Україні, поруч Михайло Скоп навчав основам іконопису, а для наменших була можливість намалювати лист на фронт – військовим в зоні АТО.

Василь Рожко: „Культура в часі війни життєво необхідна, тому що їй протистоїть. Ми повинні щомиті бути готовими вирушити на захист України зі зброєю в руках, а поки тут – будувати свою державу, роблячи свою справу так добре, як тільки можемо. В підніжжі неприступної фортеці Тустань сьогодні торкаємося своєї правдивої історії, згадуємо наших предків, Героїв, стаємо справжніми, собою. Переживаємо давню легенду про лицарів, будівничих, майстрів, мистців, навіть самі стаємо ними. І знову вертаємося до додому, зціленими, натхненними, – будувати нашу сильну і красиву державу.”

Цього року на фестивальній галявині, впродовж двох тижнів до Зустрічі, було збудовано середньовічне містечко – із брамою-воротами, автентичними наметами та вуличками. Майстри традиційних народних мистецтв знайомили із основами свого ремесла – можна було себе й за гончарним кругом спробувати, і за ткацькою рамою, і в різьбі по дереву, й у створенні ляльок-мотанок.

Зовсім поруч розмістився ярмарок, на якому торгівці пропонували фрукти, напої та продукти власного виробництва – лимонад, медовий квас, косівські сири і коники, домашні яйця та печиво соціальної пекарні. Серед них були й місцеві мешканці села Урич, зокрема варто згадати про пані Ганну Швед, яка цілий день і ніч напередодні готувалась та напекла аж 150 пиріжків, які “розлетілись” майже миттєво.

Були на Зустрічі й музиканти із давніми народними інструментами, зокрема, Любомир Кушлик – відомий український музикознавець, що налічує у своїй колекції близько 700 експонатів. Він з радістю розповідав про особливості гри на них та пропонував гостям навчитись самим. Щодо музичної складової Зустрічі, то її також доповнили вуличні музиканти, серед яких і гурт-переможець минулорічного конкурсу “Перекоти Поле”, і гурт мандрівних дяків “Вертеп” із Дніпропетровська, які запрезентували свої авторські пісні на героїчну тематику. Завершився вечір суботи спільною ватрою та піснями під гітару – українських народних і патріотичних пісень.

Арета Ковальська, львів’янка з американської діаспори:Найцікавішим для мене був нічний штурм фортеці. Побачити на власні очі цю реконструкцію із вогнями та стародавньою зброєю було незабутньо й неочікувано. А дуже зворушливим став нічний виступ на сцені з патріотичними піснями і віршами. Неймовірно, наскільки актуальні козацькі та партизанські пісні сьогодні. Я думаю це була дуже важлива частина заходу, адже на будьякому фестивалі української культури та історії треба згадувати і шанувати тих, хто поклав і покладає своє життя за те, аби Україна була цілою і незалежною.”

Незмінною складовою і родзинкою “Ту Стані!” є історично-реконструкторська складова: лицарський турнір, змагання на конях із вогняними перешкодами та відтворення традиційного життя і побуту часів Київської Русі. Протягом цілого дня відбувалась стройова підготовка як дорослих, так і дітей, а ввечері найбільш здібні “лицарі” взяли участь у нічному штурмі фортеці. Детальніше про враження саме цього напрямку пропонуємо дізнатись від глядачів та учасників.

Відгук Олега та Ксенії Єрмілових, молодої сім’ї з Донецька, які переїхали жити до Львова: “На фестивале Тустань мы были впервые. Да и в самом заповеднике тоже. Поэтому уже сама природа располагала к чему-то очень интересному и невероятному. Очень понравилось многообразие развлечений и мастер-классов, а также организация мероприятия – не смотря на жару все слаженно и четко выполняли свои обязанности, участники стойко развлекали людей в своих не мыслимо теплых костюмах. Это касается и девушек-реконструкторов, которые неустанно и задорно танцевали на самом солнцепеке, при этом обучая всех желающих такому необычному и красивому средневековому танцу. Также поразили и рыцари, которые надевая на себя тяжелейшие металлические доспехи и толстые меховые подкладки, достойно сражались и вызывали огромное уважение у всех наблюдающих. Так что каждый хотел почувствовать себя рыцарем и быть таким же доблестным и отважным.

Особенно хочется выделить штурм крепости. Такое эффектное и реалистичное зрелище мы видели впервые. И, честно говоря, даже немного переживали за участников этого действия, настолько все казалось неподдельным. Ну и конечно в конце нас покорило лазерное шоу. Сочетание современнейших эффектов с природой невероятно захватило наш дух, так что мы даже на время забыли о ночном горном холоде.”

Ешлі Біґгем, архітектор і дослідниця програми Фулбрайта у Львові, поділилась своїми думками від Зустрічі: “Я була дуже вражена від ентузіазму та організованості всіх учасників. Мені сподобалось поєднання освітніх лекцій, боїв на мечах для дітей та народних ремесел. Програма була така різноманітна, що кожен міг знайти щось цікаве для себе. Проекція фортеці на скелі вночі була також дуже цікавою та дала глядачам унікальний вигляд того, як би вона виглядала сьогодні. Найбільшим сюрпризом для мене був штурм фортеці. Це було надзвичайно захопливо – із усіма обладунками та смолоскипами. Це було щось, чого я ніколи не бачила раніше.”

Варто також згадати про новинку цьогорічної “Ту Стані!” – середньовічну школу – майданчик для лекцій і дискусій про українську історію, традиції та культуру в часі війни. На затишній галявині учасники Зустрічі дізнались про “концертний тур-підтримку” військових в зоні АТО – від мандрівних дяків з гурту “Вертеп”, порівняли моменти виховання сина і доньки – в часи Середньовіччя і сьогодні, обговорили історичний контекст єдності українців, а також дізнались про особливості контактної імпровізації і народної медицини, виготовлення глиняної кераміки, миловаріння й пошиття одягу.

Цьогорічна Зустріч біля скель була по-особливому патріотична та душевна, а листи на фронт, кілька з яких зачитали під-час закриття, лише підтвердили нашу єдність та готовність усіма силами захищати рідну державу та її культуру.

Будьмо спільними у цій меті й надалі!

Зустріч у Фортеці “Ту Стань! – 2014” організували: Державний історико-культурний заповідник “Тустань”, ЛОГО “Тустань”, ЛОГО “ВІД “Чорна Галич”, ОУМ “Спадщина”, за підтримки Андрія Парубія.

Співорганізатори: Львівська обласна рада і Львівська обласна державна адміністрація, Департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації, Сколівська районна рада і Сколівська райдержадміністрація, Підгородецька сільська рада, Національний природний парк “Сколівські Бескиди”, громада с. Урич.

Меценат: Віталій Дем’янюк та клуб “Коло”.

Спонсор: компанія “Менс”.

Інформаційні партнери: агентство “LUFA”, інтернет портал «Afishalviv.net», туристичний ресурс “Стежками України”, інформаційне агентство “Zaxid.net”, інформаційний ресурс Львова “От-От”, сайт “Молодь” (molod.te.ua), ТРК “Вежа”, журнал “LvivToday”, інтернет портал “Відпочинок у Львові” (v.lviv.ua), інтернет газета “Доба”, радіо “Львівська хвиля”, Львівське телебачення, інтернет газета “Вголос”, сайт “AutoTravel.ua”, газета “Ратуша”, громадський проект “Вся Україна”, туристична фірма “Час на мандри”.