Тустанські пeтрогліфи

У рамках III Міжнародної наукової конференції “Пам’ятки Тустані в контексті освоєння Карпат у доісторичну добу та в середньовіччі; проблеми їх збереження та використання” презентували копії Тустанських петрогліфів, які нещодавно дослідили в Заповіднику.

копії петрогліфів, які експонуються в музеї Тустані

копії петрогліфів, які експонуються в музеї Тустані

Пeтрогліфи – зображення, створені людиною на кам’яній основі, які мають вагоме історичне значення. Влітку 2015 р. працівники Заповідника дослідили 2 петрогліфи, які знайшли в процесі інвентаризації всіх тустанських петрогліфів. Виявлені зображення розташовані на північно-східному боці скелі Гулька в ур. Піщина.

Це давні петрогліфи, розташовані в місцях, які не доступні для відвідувачів пам’ятки. Тому працівники заповідника вирішили виготовити копії цих зображень на штучному камені і продемонструвати їх відвідувачам Пам’ятки.  Зараз вони експонуються в Музеї історії Тустані. Виготовлення копій та консерваційні роботи виконали Наталя Гаркот і Анна Гарбарчук під керівництвом  Олега Рибчинського, викладача кафедри Реставрації архітектурної та мистецької спадщини НУ “Львівська політехніка”.

Перший петрогліф – це зображення хреста з розширеними раменами, нижній край якого переходить в прямокутну основу. А другий  – зображення сокири з прямим коротким руків’ям, що значно відрізняється від зображень бойових сокир княжих часів, які знайдені на скельній групі Камінь.

доторкнутись до історії

доторкнутись до історії

Дослідження цих зображень триває, тому вчені ще не готові сказати час, коли саме ці петрогліфи були зроблені.

Але спеціалісти вже здійснили професійну консервацію наскельних зображень, тож тепер оригінали не будуть піддаватись руйнуванню.

Команда Державного історико-культурного заповідника “Тустань” запрошує в Музей історії Тустані, де можна доторкнутись до історичних петрогліфів.