Відбувcя п’ятий за ліком Фестиваль української середньовічної культури „Ту Стань! — 2010“

2010small[1]4-5 вересня у селі Уричі Сколівського району, що на Львівщині, Тустань уп’яте скликала друзів. Гасло цьогорічного фестивалю української середньовічної культури – “Захисти свою Фортецю”. Протягом двох днів гості Фестивалю мали змогу пожити у середньовіччі разом з лицарями-русичами, допомогти втілити у життя легенду «Загадки духа предків» (перфоменс з народом та воїнами). Люди не тільки спостерігали, а й мали можливість бути всередині легенди, стати учасниками дійства, тими, хто живе духом Тустані. Фестивальники виконали роль людей, яких зачарувала зла відьма. Щоб зняти чари, вони мали випробувавти себе у майстернях бою, стрільби з лука, ремісництва, співу і танцю для того, щоб могти дати відповідь на загадку Духу Предків. Найспритнішого та найвідважнішого із відвідувачів посвятили у Лицарі. Нагородою переможцю став справжній меч. Такий перформенс – спроба залучити до дійства глядачів не тільки на майданчиках-майстернях, але й на сцені.

На фестивалі реконструктори традиційно мірялися силами у турнірі. А коли стемніло, – влаштували нічний штурм фортеці з вогнями, шквалом стріл і тараном. Дзвін мечів підсилював живий звук зі сцени – ритми гурту «Йорий Клоц».
Дівчата з клубу історичного фехтування та танцю «Пантера» дивували глядачів вогняним дійством.
На галявині біля музею облаштували містечко скульпторів, а на фестивальній території демонстрували свій крам ремісники.
На Дитинці Фортеці співали барди: В.Самайда, В.Невельський, Л.Кушлик, Я.Крисько, П.Волошин, О.Коваль, а на великій сцені – гурти «Дивні», «Містерія», «Марвінок», «Дикий Гон», «Йорий Клоц», «Замкова Тінь», «Кings&Beggars», «Пропала Грамота».
Дощова погода все ж внесла свої корективи у програму святкування. На другий день Фестивалю «Ту Стань!» замість традиційних лицарських поєдинків в обладунках, роздягнувшись до пояса, воїни влаштували боротьбу та бої «лава на лаву». Реконструктори виступили проти команди організаторів фестивалю, згодом до них почали долучатися глядачі. Така атракція настільки всім сподобалася, що, очевидно, стане традицією.
Також усім гостям Фестивалю пропонували безкоштовний «Тустанський чай» з карпатськими травами та медом, яким мали змогу зігріватись усі охочі.
Новинкою цьогорічного Фестивалю «Ту Стань!» стала Вежа на скелях – встановлена у первісному місці, з первісними розмірами. Вночі Вежа засвітилася, разом із скелями, під звуки гімну Тустані.