ЗВІТ ПРО РОБОТУ ДІКЗ «ТУСТАНЬ» – 2013

Наскельне місто-фортеця Тустань – пам’ятка археології національного значення IX-XVI століть. Це 3 скельні комплекси зі слідами дерев’яної забудови, залишки мурувань, 3 цистерни, криниця, петрогліфи, залишки соляного шляху, земляні укріплення та дамба. Також невід’ємним об’єктом охорони є середовище пам’ятки – природне (скельні комплекси, ліс, гірські потоки з водоспадами) та історично сформоване (село Урич з його бойківськими традиційними садибами, церквою, історичним агроландшафтом).

Для того, щоб Тустань отримала нове життя, стала не лише відомою та привабливою для науковців, а й повноцінним об’єктом культурного туризму, попри відсутність інфраструктури та віддаленість села Урич, було визнано за необхідне забезпечити комплексний усебічний розвиток Заповідника. У зв’язку з цим, його діяльність здійснюється одночасно у кількох напрямках: охорона пам’ятки, дослідження, реставрація, презентація, популяризація, розвиток інфраструктури.

PicMonkey Collage3

Охорона культурної спадщини

Містобудівну документацію «Детальний план території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Сколівського району Львівської області» затверджено Сколівською райдержадміністрацією відповідно до чинного законодавства.

Для реалізації законодавства про охорону культурної спадщини здійснено грошову оцінку пам’ятки археології національного значення «Городище літописного міста Тустань». Це необхідно для оформлення відповідальності за користування пам’яткою. Проведена робота є унікальною для України, оскільки пам’ятка є не архітектурною спорудою, а складним геологічно-археологічним об’єктом.

Заповідник здійснює постійний контроль за судовим процесом у справі незаконної забудови Тустані Щурем М.П. Вищий адміністративний суд, як найвища інстанція, остаточно визнав будівництво незаконним, а Сколівський районний суд поновив кримінальну справу проти забудовника за зміну русла потоку.

Дослідження та реставрація

Руйнування скель може загрожувати як збереженню самої пам’ятки, так і життю її відвідувачів. Заповідник «Тустань» звернувся до спеціалістів Центру науково-технічних послуг «Інжзахист» з м. Ялта для вивчення можливостей інженерного захисту скель. Під час експедиції фахівці взяли проби порід, дослідили тріщини та основу скель у різних ділянках. Кримчани надали перші висновки щодо природи тріщин на Урицьких скелях та рекомендації щодо методів моніторингу (спостереження) за найбільш аварійними ділянками.

У 2013 році Заповідником спільно з центром «Інжзахист» (м. Ялта) проведено комплекс робіт із фіксації скельного комплексу Камінь засобами фотограмметрії, а також безпосереднього вимірювання координат тріщин і наскельних слідів тахеометром. По завершенні обробки даних точна і детальна 3D-модель скель дозволить розрахувати динаміку їх руйнування та спроектувати способи збереження пам’ятки.

Архітектурні дослідження Тустані з відтворення втраченої середньовічної забудови завершилися 3D-анімаціями – короткометражними відеофільмами, що презентують п’ять будівельних періодів дерев’яної забудови фортеці.

Заповідник продовжує документувати свідчення учасників досліджень Тустані. Особливо цікавими є спогади Юрія Токарського, що був першим та постійним учасником наукових експедицій та розвідок Михайла Рожка.

Працівниками ДІКЗ «Тустань» та НПП «Сколівські Бескиди» задокументовано рідкісні види рослин та тварин на території Тустані.

Презентація

Для цілісної презентації відвідувачам тисячолітніх автентичних залишків фортеці Тустань розробляється концепція музеєфікації пам’ятки відповідно до світових стандартів. На першому етапі проведено аналіз світових аналогів музеєфікації та консервації, виконано аналіз матеріалів історико-археологічних досліджень фортифікаційного комплексу Тустань.

Цього року поблизу скельного комплексу, за проектом, з’явилася маленька «фортеця» – дві вежі з частоколом та воротами – декорації для Фестивалю української середньовічної культури «Ту Стань!», а також місце для круглорічних атракцій.

Тустань увійшла до міжнародного туристичного маршруту геологічними пам’ятками Карпат «Гео-Карпати». Виконавцями проекту встановлено інформаційний стенд, що розповідає туристам про маршрут і геологічну природу скельних комплексів Тустані.

Об’єкти екскурсійного маршруту Тустані

Прадавні скелі зі слідами середньовічної забудови щоденно доступні для відвідувачів. Прокладений по гірському рельєфу маршрут пристосований трапами, сходами, перилами для зручного доступу до пам’ятки. Прилегла до скель територія регулярно прибирається та доглядається як паркова зона.

Влітку,  в рамках оновлення Музею історії Тустані, здійснено ремонт вхідної кімнати. Постійно доглядається прилегла територія: облаштовано квітники, встановлено лавки, викладено стежки, посаджено кущі.

Сторічна церква св. Миколая є добре збереженою цікавою пам’яткою архітектури місцевого значення. Громада села Урич реставрує церкву, повертаючи їй первісний вигляд, що є добрим прикладом догляду за пам’яткою. У 2013 році церква долучилася до екскурсійного маршруту Заповідника і стала відкритою для відвідувачів щоденно, із можливістю послухати екскурсію про історію, священиків, духовне життя села. Музей історії Тустані, церква св. Миколая та народний дім «Просвіта» розміщені в центрі Урича й утворюють єдиний культурний комплекс, духовний осередок Урича.

Працівники Заповідника відреставрували традиційну бойківську хату та створили в ній культурно-громадський центр «Хата у Глубокім». Село Урич є прикладом активного громадського життя Галичини в довоєнний час, тому хата задумана як середовище для відновлення традиційної культури, затишний осередок для спілкування, співу, творчості та пізнання, а також як основа майбутнього етнографічного музею. Відвідувачі, за попереднім замовленням, можуть скуштувати в Хаті традиційну кухню, спробувати народних ремесел.

Для зручності відвідувачів у Заповіднику введений комплексний квиток, дійсний на всіх об’єктах. В ціну квитка входять екскурсійне обслуговування на території та в музеї, фото- та відеозйомка, перегляд відео, гарячий чай. Важливо, що Заповідник приймає гостей без вихідних, а для вивчення їх потреб та пропозицій регулярно проводяться соціологічні дослідження.

PicMonkey Collage2

Фестивалі Тустані

Вже стало доброю традицією починати рік колядою з вертепами на фестивалі «Різдвяна Тустань». Родзинкою цьогорічного фестивалю став вертеп, підготований працівниками Заповідника спільно з громадою Урича.

У 2013 р. «Великодня Тустань» змінила місце проведення і стала ближчою до наших друзів та потенційних відвідувачів. На великодніх гаївках у Музеї народної архітектури і побуту у Львові зібралось багато учасників та гостей дійства. Відвідувачі свята могли подивитись на показові бої, взяти участь в майстер-класах з танців, а дітки подивитись лялькову виставу та спробували себе в ролі лицаря в боях на м’яких мечах.

Фестиваль «Ту Стань!» також запропонував своїм поціновувачам новації, можливість бути включеним в дійство. Литовські реконструктори презентували давні ремесла, а малеча розмальовувала лицарям щити та дивилась ляльковий театр. Вперше відвідувачі мали змогу переглянути мистецьку інсталяцію «Вітер», взяти участь у навчаннях та нічному штурмі фортеці і побачити справжнє середньовічне весілля. Вагомою для проведення Фестивалю цього року стала підтримка Львівської обласної державної адміністрації.

Тустань стала визнаним місцем для проведення компаніями святкувань. Найбільшим корпоративом 13-го року в Тустані було відзначення компанією ДТЕК свого десятиріччя. Завдяки співпраці в процесі його підготовки здійснено ремонт дороги Урич-Східниця, вулиця Гірська стала проїзною, також оновлено вхідний міст на територію Заповідника.

Популяризація Тустані

Щоденна робота над поширенням інформації про Тустань, скельну пам’ятку та заходи Заповідника охоплює видання газети «Вісник Тустані», здійснення електронної поштової розсилки для відвідувачів, регулярне оновлення веб-сторінки tustan.ua, роботу в соціальних мережах Facebook, Twitter та Вконтакте.Середня кількість відвідувачів офіційного сайту Заповідника у минулому році становить 1253 особи за місяць. Зокрема, у рейтингу українських музеїв сторінка “Тустань” у Facebook займає 23 місце за кількістю прихильників.

Команда Тустані

Протягом року Заповідник забезпечив роботою 27 постійних працівників: 12 – штатних, 15 – з продажу квитків; 9 з Урича, 6 із Підгородців.

ДІКЗ «Тустань» продовжує організовувати професійні подорожі для своїх працівників. Цієї осені відбулась ознайомча поїздка до міста Чернівці, Хотинської фортеці та Кам’янця-Подільського. Працівники поспілкувались з колегами із Державного історико-архітектурного заповідника «Хотинська фортеця» та Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”, дізнались про основні напрямки роботи, досягнення, методи вирішення проблем, актуальних для пам’ятко-охоронних установ, плани на майбутнє.

Цьогоріч директор Василь Рожко та троє працівників Заповідника захистили наукові роботи. Василь Михайлович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата архітектури «Методика графічної реконструкції дерев’яної наскельної архітектури (на прикладі пам’яток IX-XVI століть Західного регіону України). Андрій Котлярчук захистив дипломну роботу за спеціальністю «Архітектура будівель і споруд» на тему «Адміністративно-музейний комплекс ДІКЗ «Тустань» поблизу с. Урич Сколівського району Львівської області». Назар Міхалик завершив навчання в Польщі таотримав диплом з післядипломної освіти Ягелонського Університету в Кракові за напрямком “Менеджмент культури” на тему “Творення позитивного образу інституції культури на прикладі Національного Музею в Кракові”. Оксана Стефанишин захистила магістерську роботу по спеціальності «Архітектурне проектування» на тему «Українські греко-католицькі муровані церкви кінця XIX – середини ХХ століття Любашівського і Томашівського повітів Республіки Польща».

Старший науковий співробітник Тетяна Бей та молодший науковий співробітник Ірина Білан пройшли конкурсний відбір на участь у семінарській програмі “Створення та промоція музейного продукту: практичний досвід та навики тренера” для музейних працівників у межах дворічного проекту «ProMuseum: Розвиток ресурсної бази та модернізація музейної галузі України». На основі здобутих знань Тетяна та Ірина разом з Катериною Гай та Оксаною Стефанишин розробили музейний проект «Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом», подали його на конкурс грантів і отримали фінансування для його реалізації.

Також у 2013 р. працівники Заповідника взяли участь у таких заходах:

27 лютого – воркшоп «Соціально-економічний контекст діяльності музеїв і застосування PEST-аналізу», м.Львів (Рожко В., Бей Т.)

26-27 березня – семінар «Комунікація у музеях як інструмент для досягнення життєздатності», Музей Івана Гончара, м.Київ (Бей Т.)

15 травня – ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених та студентів «Розвиток українського етнотуризму: проблеми та перспективи», Львівський інститут економіки і туризму, м.Львів (Стефанишин О.)

5 червня – щорічний семінар цифрової обробки баз даних «День ERDAS/INTERGRAPH в Україні» (Котлярчук А.)

29 жовтня – практичний тренінг«Стратегія самодостатності музею», Музей Івана Гончара, м.Київ (Міхалик Н.)

30 жовтня-1 листопада– міжнародний практичний семінар “Цифрове та візуальне: нові підходи до дослідження історії міст Центрально-Східної Європи”, Центр міської історії, м.Львів (Рожко В., Котлярчук А.)

30 жовтня – спільний польсько-український семінар «Транскордонна співпраця у сфері туризму в Єврорегіоні Карпати» (Рожко В.)

31 жовтня – участь у тренінгу “Ефективні комунікації для організацій громадянського суспільства”, м.Львів (Білан І.)

До 100-ліття з дня народження видатного дослідника архітектури Русі Раппопорта П.О. 22-24 жовтня в Санкт-Петербурзі відбулася міжнародна наукова конференція “Оборонні споруди і монументальне зодчество Стародавньої Русі”, організована Державним Ермітажем та Інститутом історії матеріальної культури Російської академії наук. Директор ДІКЗ «Тустань» Василь Рожко презентував методику графічної реконструкції дерев’яної наскельної архітектури на прикладі фортеці Тустань. Окремі питання дослідження археологічної спадщини Тустані, її хронології та інтерпретації піднімалися у доповіді Романа Миськи та Ярослава Погоральського.

В рамках роботи над формуванням стратегії розвитку, відбулась чергова виїзна сесія робочої групи для обговорення цінностей і формування місії Заповідника. Впродовж двох днів було проговорено всі головні успіхи та невдачі перших семи років діяльності Заповідника та визначено основні цінності організації. На завершення сесії кожен із учасників запропонував своє визначення місії Заповідника відповідно до обговорених цінностей і завдань. На даний час продовжується робота над визначенням фінального варіанту місії Державного історико-культурного заповідника «Тустань».

З нагоди міжнародного дня туризму директора ДІКЗ «Тустань» Василя Рожка нагородили Подякою Прем’єр-міністра України за вагомий внесок у забезпечення розвитку туризму, сумлінну працю та високий професіоналізм. Ми високо цінуємо висловлену подяку й надалі будемо докладати якнайбільше зусиль для забезпечення максимального комфорту відвідувачам Заповідника, розвитку агротуризму у місцевих селах, популяризації української історії та культури і Карпатського регіону в цілому.

Львівське обласне відділення Спілки археологів України відзначило Державний історико-культурний заповідник «Тустань» Премією ім. Я. Пастернака за результативні археологічні дослідження, популяризацію археологічної спадщини України та активну громадську позицію.

Для громади

Відремонтовано 7 км грунтової дороги Урич-Східниця, що до цього була непроїзною для автобусів та важкодоступною для автомобілів.

Вулиця Гірська, що веде до каплиці з джерелом, після ремонту стала проїзною для автомобілів.

Культурний центр «Хата у Глубокім» став затишним осередком зустрічей та спілкування. Протягом піврічної діяльності тут щонеділі відбувались презентації процесу реставрації хати, перегляди художніх фільмів на історичну тематику, зустрічі-обговорення, майстер-класи.

Цьогоріч у церкві св. Миколая встановлено ікону Покрови Тустані, створену художником Іваном Климочком.

За доброю традицією напередодні Великодня працівники Заповідника організували толоку. Було приведено до ладу не лише територію Тустані, але й територію довкола церкви та каплиці.