Тустань у Кембріджі

З 29 березня до 2 квітня 2006 р. в університеті м. Кембрідж (Великобританія), у Коледжі Королев проходив ІІ Міжнародний Конгрес з Історії Будівництва. Понад 200 наукових статей, понад 260 учасників та організаторів, 5 днів доповідей-презентацій, при чому тривалість одного виступу обмежувалася 15 хвилинами, години спілкувань та знайомств із представниками країн усього світу. Щоправда, з усіх країн колишнього Радянського Союзу, участь у Конгресі брали лише українці.

Україну на цьому Конгресі представляли Василь Рожко (директор Державного історико-культурного заповідника „Тустань“, м. Львів), Михайло Сагайдак (Інститут археології, м. Київ) і Володимир Зоценко (Інститут археології, м. Київ). Наші науковці представили доповіді в галузі дерев’яної архітектури та археології ІХ – ХІІІ ст. Наприклад, тема Володимира Зоценка стосувалась дослідження Київської дерев’яної церкви ХІІ ст. на Подолі. Михайло Сагайдак доповідав про будівельну археологію світської архітектури м.Києва Х-ХІ ст. Василь Рожко представив результати багаторічних досліджень наскельного міста-фортеці Тустань ІХ –ХІІІ ст., які проводив Михайло Рожко з 1971 р. до 2004 р.

Серед більш як 200 статей увагу звернули саме на результати досліджень українських науковців. Особливе зацікавлення спричинила Тустань. Виявилось, що пам’ятка зовсім невідома не тільки громадськості, але й науковцям, які проводять дослідження у цій галузі. Ні в Європі, ні в цілому світі немає аналогів дерев’яній фортеці. Учасники Конгресу оцінили факт, що комплексні методи дослідження (архітектурні та геодезичні обміри скель, а також археологія та історіографія) дали змогу Михайлові Рожку реконструювати фортецю повністю, з деталями, з достовірністю 90%. До цього часу у світовій практиці результати археологічних досліджень давали змогу відтворити дерев’яну забудову лише фрагментарно або гіпотетично, з точністю до 10%. Одже, гідне представлення Тустані набуло широкого резонансу у наукових колах світу. Україна тим самим привідкрила частину своєї давньоруської історії. На жаль, самому досліднику за життя не судилося винести своє відкриття за межі колишнього Радянського Союзу, щоб показати Тустань світовій науці. Зараз це робить його син.

Попри участь у Конгресі представники України мали змогу ознайомитись із Великобританією. Поїздки у Лондон, Йорк, Бірмінгем, Ілі збагатили фотоархів Василя Рожка цікавими світлинами. Крім цього, Василь Рожко разом з киянами ознайомився із досвідом популяризації пам’яток історії та культури, налагодження навколо них туристичної інфраструктури, зокрема, на прикладі археологічного музею у м. Йорк. Окремі елементи планується втілити у діяльності Державного історико-культурного заповідника „Тустань“.